پنج شنبه 30 فروردين 1397
جملات قصار:
امام رضا (علیه السلام) :دانش گنجینه های با ارزشی است و کلیدهای آن پرسش است پس بپرسید خدایتان رحمت کند.                        امام صادق (ع) می فرمایند : سوال کلید گنج دانش است                        امیر المومنین علی (علیه السلام) : هرکس با خردمندان مشورت کند از پرتوی خردها روشنایی می گیرد .                       
  مقالات  


  پیگیری سوالات  

 کد رهگیری:  ورود  
نام کاربری :   
کلمه عبور :   به خاطر بسپار
[عضویت]
  ذکر ایام هفته    چه طولانی شده غیبت!!  

  سخنان نورانی  

زمان انتشار: 17 اسفند 1394   10:53:13

نقد اومانیسم

نقد فیلم لوسی

هرچند به لحاظ فیزیک نظری بازگشت به گذشته امکان پذیر می نماید اما دخالت آیندگان در گذشته دچار مشکل فلسفی جدی است که وقوع آنرا در عینیتی مادی و جسمانی کاملا دور از دسترس می سازد. از سوی دیگر دخالت انسان یا هر موجود محدود دیگری در آفرینش کیهان بیکران با نیروهای فراتصور چیزی جز یک تخیل گرایی بی منطبق به نظر نمی آید. لذا سعی و تلاش داروینیسم گرایان نوین برای وصله زدن به این لباس ناموزون و ناسازگار بر تن تاریخ آفرینش راه بجایی نبرده و محکوم به طرد و فراموشی است. 
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
نقد فیلم لوسی
 
لوسی  ( Lucy) یک فیلم علمی تخیلی و اکشن فرانسوی محصول سال ۲۰۱۴، به نویسندگی و کارگردانی لوک بسون است .
این فیلم داستان زنی است که در جریان یک ماجرای ناخواسته به دلیل مصرف  نوعی مواد مخدر به سرعت از توانمندی های خارق العاده ذهنی برخوردار شده تا جایی که به موجودی فرامادی تبدیل می شود. 
 
فیلم لوسی را باید یک روایت امانیستی داروینستی از انسان و تکامل او دانست . در این فیلم مسائل قابل تاملی مطرح است که ارزش بحث و بررسی را دارد.
در این فیلم اساس خلقت انسان و موجودات دیگر بر نظریه تکامل داروین نهاده می شود . با این تفاوت که اینبار تحولات شگرف انواع را دخالت موجودات متکامل آینده بر عهده می گیرند. دخیل ساختن یک دخالتگر هوشمند در جریان تکامل نوعی ویرایش اندیشه ناقص داروین محسوب می شود . در این فیلم بجای اتفاق و احتمال یک دخالتگر هوشمند از آیندگان است که مسیر را تغییر می دهد.
هرچند به لحاظ فیزیک نظری بازگشت به گذشته امکان پذیر می نماید اما دخالت آیندگان در گذشته دچار مشکل فلسفی جدی است که وقوع آنرا در عینیتی مادی و جسمانی کاملا دور از دسترس می سازد. از سوی دیگر دخالت انسان یا هر موجود محدود دیگری در آفرینش کیهان بیکران با نیروهای فراتصور چیزی جز یک تخیل گرایی بی منطبق به نظر نمی آید. لذا سعی و تلاش داروینیسم گرایان نوین برای وصله زدن به این لباس ناموزون و ناسازگار بر تن تاریخ آفرینش راه بجایی نبرده و محکوم به طرد و فراموشی است. 
اما دومین و مهمترین موضوع در فیلم تکامل وجودی شخصی انسان است .
از نظرسازنده فیلم انسان موجودی است با استعداد تکامل ذهنی فوق العاده . تا جایی که فعلیت کامل ظرفیت ذهنی او ، وی را از طور وجود مادی عادی خارج ساخته و به موجودی خداگونه تبدیل می کند . 
 منظور از ذهن چیست ؟
منظور از ذهن در این فیلم امری کاملا مادی است چرا که تحولات ذهنی در فیلم با نمایش تغییرات سلول های مغزی نشان داده می شود . پس باور سازنده فیلم این است که ذهن هم امری مادی و کاملا مرتبط با مغز است. انتظار نمی رود تجربه گرایان که این فیلم نمایندگی اندیشه های آنان را به دوش می کشد درباره ذهن چیزی غیر از این به تصویر بکشند بخصوص که ابعاد فرامادی بطور مستقیم قابل تصویرگری هم نیست.
اما این تصور به حسب انسان شناسی دینی و فلسفی  ما صحیح نیست . از نظر فلسفه ما، ماده و مغز انسان در ارتباط با ذهن بوده و در آن نقش آفرینی دارند اما اساس ذهن امری فرامادی است . عجیب اینکه در پایان فیلم می بینیم فعلیت کامل ظرفیت ذهن قهرمان فیلم باعث حضور او در "همه جا" میشود و این با حقایق شناخته شده از ماده سازگاری ندارد.
در اینجا سوال مهمی که قابل طرح است این است که :
با صرفنظر از فرضیه مطرح در فیلم در خصوص نحوه رسیدن به توانمندی های خارق العاده آیا اساسا انسان می تواند به چنین توانایی هایی دست یابد ؟
پاسخ ما مثبت است.بر اساس آموزه های دین و اندیشه دانشمندان مسلمان انسان در تکامل وجودی و معنوی خود می تواند به جایی برسد که متصف به اوصاف الهی بشود ؛ از علم و آگاهی بیکرانی برخوردار و قدرت تصرف در موجودات عالم را داشته باشد. طرح مساله معجزات در متون دینی هرچند اصالتا برای اثبات حقانیت سفرای الهی بوده است اما از سوی دیگر بر توانمندی های خود ایشان نیز دلالات دارد. ناگفته نماند برخی دانشمندان دینی مساله معجزه را به صرف درخواست از خدا و وسیله بودن انبیا نسبت می دهند اما صریح بیانات دینی وقوع معجزات را منحصر در درخواست وقوع از خدای متعال نمی داند بلکه انجام آنها را به خود ایشان نسبت می دهد. 
در آیه 110 سوره مبارکه مائده خدای متعال خلقت ، زنده کردن و شفا دادن را به خود حضرت عیسی (علیه السلام) نسبت می دهد. 
و بیاد آر که از گل پرنده ای را آفریدی و و در آن دمیده و پرنده ای گشت و هنگامی که کور مادرزاد و پیسی را شفا دادی . 
پس انسان می تواند دارای علم و قدرت خارق العاده و سایر اوصاف الهی شود تا به حد آفرینش و احیاء مردگان و غیره برسد . 
اما در نحوه طرح این موضوع  در فیلم لوسی که نوعی بدل سازی خیالی برای نمونه های دینی است اشکالاتی وارد است که مطرح می شود :
1. تکامل نهایی انسان را تکامل ذهنی مادی می پندارد در حالی که تکامل انسان فراتر از این است. 
2. راه رسیدن سریع به این کمال را استفاده از نوعی ماده مخدر می داند در حالیکه رسیدن به کمال جامع فکری و اخلاقی و عملی ، بطور تدریجی و از طریق عمل به تعالیم دین حاصل می شود 
3. فردی که دارای صلاحیت های لازم برای برخورداری از این کمال نیست به یکباره صاحب مقام الهی میشود در حالیکه برای رسیدن به این مقامات بلند باید انسان شایستگی لازم را داشته و از صفات الهی برخوردار باشد چرا که خداگونگی که همراه با برخورداری از علم و قدرت نامحدود است شایسته هر انسانی نیست و تنها صاحبان پرهیزکاری و علو همت و نظر شایسته آنند.
والسلام
حامد توانا
اصلاح و تکمیل :  6/8/94  / بندرعباس
 
Lucy (Lucy) is a science fiction movie and the 2014 French action, is written and directed by Luc Besson
 
 
Lucy's movies have a humanistic narrative Darwinist evolution of man he was. The film raises issues worthy of discussion is chosen
The film is based on the creation of man and other creatures on the Darwinian theory of evolution. The difference is that this time things have changed due to the intervention of the future are developed. Involving a smart interventionist type of editing in the evolution of Darwin's thinking is flawed. In the film takes place and the possibility of the future is a smart interventionist path changes
On the other hand limited human intervention or any other in the creation of the universe Baker Fratsvr forces do not seem to match anything but an extreme imagination
 


کد مطلب : 2161               بازدید از مطلب: 597
ارسال اين مطلب به دوستان
ارسال اين مطلب به دوستان
دريافت فايل مطلب
دريافت فايل مطلب
نسخه قابل چاپ
نسخه قابل چاپ

 [1 نظر]

فاضل
18 آبان 1396   18:10:22

نقد جالب و خوبی بود ممنون از مطلبتوننام شما :
آدرس سایت یا وبلاگ:
http://
آدرس ايميل :
نظر شما :
کد امنیتی:
  

  یادداشت  
 معرفی
 
الحمد والثناء لعین الوجود و الصلاه و السلام علی واقف مواقف الشهود و علی آله امناء المعبود
 
این سایت به یاری خدا برای ارائه مشاوره دینی و پاسخگویی به سوالات دینی مراجعین عزیز و ارائه مقالاتی در زمینه های مذهبی و فرهنگی می باشد. ما اهل علم و فضل را به همکاری در زمینه های گفته شده دعوت می نماییم.
از او یاری می طلبیم و بر او توکل داریم.

  پیوندها  
  اوقات شرعي  

درباره ما  ارتباط با ما  |  آمار بازدیدکنندگان |  جستجو  |  فید مطالب

استفاده از کلیه مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

طراح : شرکت گذرگاه وارثان لارستان‬