پنج شنبه 30 فروردين 1397
جملات قصار:
امام رضا (علیه السلام) :دانش گنجینه های با ارزشی است و کلیدهای آن پرسش است پس بپرسید خدایتان رحمت کند.                        امام صادق (ع) می فرمایند : سوال کلید گنج دانش است                        امیر المومنین علی (علیه السلام) : هرکس با خردمندان مشورت کند از پرتوی خردها روشنایی می گیرد .                       
  مقالات  


  پیگیری سوالات  

 کد رهگیری:  ورود  
نام کاربری :   
کلمه عبور :   به خاطر بسپار
[عضویت]
  ذکر ایام هفته    چه طولانی شده غیبت!!  

  سخنان نورانی  

زمان انتشار: 15 مهر 1395   09:53:42

عاشورا و ظهور

رابطه عاشورا و ظهور

بزرگترین پدیده الهی که در پیش روی ماست پدیده ظهور است . پدیده ای که در آن مظلومان و بلکه بشریت از ظلم و بی عدالتی و جرم و جنایت نجات می یابد و نور و روشنایی و معنویت و عدالت گسترده می شود. در ظهور همه آرزوها و خواسته های متعالی بشر محقق می گردد و حق بر باطل بطور مطلق حاکم می شود. 
در گذشته ما هم حادثه ای بزرگ است که در روز دهم عاشورای سال 61 هجری بوقوع پیوست. حادثه ای دردناک که هر انسان حقیقت جو و عدالت خواهی را متاثر می سازد.  این حادثه حادثه عاشوراست . بزرگترین مصیبت و واقعه دردناک بشری که در آن عدالت جویانی الهی به طرز فجیعی به شهادت رسیدند و دل اهل ایمان از آن زمان پر از غصه و خون گشت.
 
رابطه عاشورا و ظهور
 
بزرگترین پدیده الهی که در پیش روی ماست پدیده ظهور است . پدیده ای که در آن مظلومان و بلکه بشریت از ظلم و بی عدالتی و جرم و جنایت نجات می یابد و نور و روشنایی و معنویت و عدالت گسترده می شود. در ظهور همه آرزوها و خواسته های متعالی بشر محقق می گردد و حق بر باطل بطور مطلق حاکم می شود. 
در گذشته ما هم حادثه ای بزرگ است که در روز دهم محرم سال 61 هجری بوقوع پیوست. حادثه ای دردناک که هر انسان حقیقت جو و عدالت خواهی را متاثر می سازد.  این حادثه حادثه عاشوراست . بزرگترین مصیبت و واقعه دردناک بشری که در آن عدالت جویانی الهی به طرز فجیعی به شهادت رسیدند و دل اهل ایمان از آن زمان پر از غصه و خون گشت.
حال می خواهیم ببینیم رابطه این دو پدیده و حادثه بزرگ چیست؟ آیا مرتبط اند یا خیر ؟ اگر هستند به چه نحو و چطور؟
اولین نحوه ارتباط این دو حادثه آنستکه مهدی موعود، منجی بشریت یا همان موعود ادیان از فرزندان سیدالشهداست. مهدی عج نهمین فرزند از نسل حضرت ابا عبدالله الحسین است. این مساله بسیار مهمی است.
فرزندان به لحاظ جسمانی و ظاهری هم که حساب کنیم استمرار وجودی پدران خود هستند. به اصطلاح امروزی ژنتیک فرزندان از پدران به ارث رسیده است. لذا فرزندان شباهت های ظاهری و جسمانی عجیبی با هم دارند. البته این هم ثابت شده است که وراثت ژنتیک منحصر در ویژگی های جسمانی و مادی نیست بلکه ویژگی های روحی و روانی افراد هم از طریق ژنتیک منتقل می شود. لذا حضرت مهدی عج وارث پدران خود و بخصوص وارث ویژگی های حضرت سیدالشهداست.  این از لحاظ مادی و ظاهری. اما از لحاظ معنوی و باطنی نیز شباهت زیادی بین این دو بزرگوار هست. بر اساس آموزه های مذهب شیعه که برگرفته از تعالیم اسلام و اهل بیت ع است نور ائمه معصومین علیهم السلام یکی است . این تعبیر در روایات آمده است که "کلهم نور واحد" یعنی همه آنها نور واحدند. منظور از وحدت نور ائمه ع ، وحدت آنها در بعد فرامادی و مجرد است هرچند نوعی شباهت یا یگانگی در بعد ظاهری و ژنتیکی هم به لحاظ پدر و فرزند بودن دارند اما منظور از وحدت نوری، وحدت مادی جسمانی نیست چه اینکه در اینجا وحدت به معنای واقعیش وجود ندارد بلکه در بعضی شوون مادی شباهت یا یگانگی هست نه در تمام آن چرا که مادران هم در ژنتیک دخیل می شوند و شرایط زمانی و مکانی هم در جسم اثر متفاوتی دارد. لذا یگانگی به معنای واقعی در بعد مادی حاصل نیست اما در بعد مجرد و روحانی این وحدت بطور مطلق و کامل امکان پذیر است. روایات زیادی در این باب وجود دارد. از جمله روایات اشتقاق اسماء الهی که همه از اسم واحدی مشتق می شوند و از سوی دیگر داریم که ائمه ع همان اسماء الله هستند. روایت یگانگی نور محمد و علی ع که درآن آمده پیامبر ص به علی ع فرمود: یا علی انا و انت من نور واحد یا من شجره واحده و روایات و تعابیر دینی که بر یگانگی نور ائمه ع دلالت دارد که عرض شد مثل تعبیر : کلهم نور واحد. این بدان معناست که حضرات معصومین علیهم السلام به لحاظ وجود فرامادی و معنوی خود یک حقیقت و یک نورند هرچند در ظهور و تنزل مادی خود در ابدان و اجسام و زمانها و مکانهای مختلف قرار گرفته اند. رهبر معظم انقلاب پیوستگی ظاهری ائمه اطهار را تحت عنوان انسان 250 ساله مطرح کرده است. مثل اینکه حیات 250 ساله معصومین علیهم السلام از سال اول هجری سال 255 که زمان تولد امام عصر می باشد حیات یک فرد انسانی با عمر 250 سال است. مثل اینکه این 14 نفر یک انسان 250 ساله اند که در هر چند ده سال در قالب بدنی متفاوت و اسمی متفاوت و شکلی متفاوت ظهور یافته است. 
خلاصه اینکه حیات معنوی و وجود فرامادی معصومین علیهم السلام یگانه است واحد است. لذا ولی عصر همان نبی اکرم ص است همان علی مرتضاست همان فاطمه زهرا ع و همان حسن مجتبی ع و همان سیدالشهداست. اما اینکه در روایات دست گذاشته می شود روی اینکه او نهمین فرزند حسین علیه السلام است یک کد و رمزی است که نشانه رابطه خاص امام زمان با سیدالشهدا می باشد.کانه ولی عصر همان سیدالشهداست که در این عصر و زمان در این بدن و در این وجود نازنین جلوه یافته . او در صدد انتقام از ظالمان و ستمگران عالم است همچنانکه در سال 61 هجری در صدد نابودی یزید و یزیدیان بود. هرچند ظاهرا آنجا مغلوب شد اما اینجا وعده غلبه و پیروزی دارد. لذا منتقم بودن امام عصر برای سیدالشهدا که دومین رابطه پدیده عاشورا و ظهور است دارای یک بنیان وجودی عمیق معنوی و روحانی است. هرچند این مهدی ع است که انتقام خون به ناحق ریخته حسین ع را می گیرد اما از جهت وحدت روحی و معنوی که با حسین ع دارد ، سیدالشهدا هم منتقم خون خود است.
دومین رابطه عاشورا و ظهور همانطور که اشاره شد مساله مهم منتقم بودن مهدی برای خون سیدالشهداست. که پایه وجودی آن تبیین شد. اما به لحاظ ظاهری نیز این مساله قابل بررسی است. اگر ما در فرازهای زیارت ناحیه مقدسه که بخشی از آن در ابتدا آمد دقت کنیم می بینیم روح انتقام در این کلمات موج می زند. مثل آنستکه مهدی علیه السلام یک فلسفه وجودی اش و شاید اساسی ترین فلسفه وجودی اش گرفتن انتقام خون سیدالشهداست. در روایات هم به این نکته اشاره شده است. وقتی سیدالشهدا به شهادت رسید ولوله ای در فرشتگان افتاد در این هنگام خدای متعال پرده های غیب را کنار زد و مهدی موعود عج را به فرشتگان نمایاند و فرمود با این شخص انتقام حسین ع را می گیرم. از اینجا دانسته می شود که یک بعد مهم وجودی حضرت ولی عصر منتقم بودن برای خون سیدالشهداست. دیگر اینکه در روایات آمده است یاران مهدی اسم رمزی دارند و آن "یا لثارات الحسین" است. یا لثارات الحسین یعنی ای خونخواهان حسین ع .  مثل اینکه حرکت و قیام یاران مهدی هم بر محور خونخواهی حسین ع صورت می گیرد. پس هم ولی عصر و هم یارانش برای خونخواهی حسین ع قیام می کنند. این محور و اساس قیام و انقلاب جهانی ولی عصر است. برپایه آنچه گفته شد و آنچه که از اخبار آخر الزمان بیان می کنند می بایست یک حرکت خاص ضد حسینی، ضد اهل بیتی در جهان شروع شود تا آن بزرگواران با انگیزه دفاع از حسین ع ظهور و قیام کنند. از جمله این وقایع می تواند ظهور سفیانی باشد. سفیانی یک شخصیتی است که می توان او را ظهور دوباره بنی امیه دانست. او دشمنی شدید ، خطرناک و گسترده ای را علیه اهل بیت ع آغاز می کند. در اخبار چند ماه قبل قیام حضرت هست که سفیانی به عراق و عتبات حمله می کند و شهرهای مقدس را مورد تعرض قرار می دهد. به نظر می رسد این اتفاق خون الهی و غیرت ولی عصر عج را به غلیان می آورد و حضرت با ناله و زاری در یک شب بلند و تاریک از حق متعال درخواست ظهور می کند و همان شب جواز و فرمان ظهور صادر می گردد و حضرت قیام می کند. او در قیام خود انتقام خون آباء طاهرینش را می گیرد و دشمنان آنان را به هلاکت می رساند و زمین را از خون آنها سیراب می کند. پس اولین و مهمترین ماموریت ولی عصر انتقام خون سیدالشهداست هرچند این حرکت بزرگ تاریخی به همین جا ختم نمی شود و به سایر نقاط جهان هم تسری می یابد و تمام ظالمان و مستکبران به خاک و خون کشیده می شوند تا اینکه دولت جهانی الهی عادلانه حضرت بر جهان حاکم می شود.
 
نتیجه ای که می خواهیم از این بحث بگیریم این است که ما می بایست در این مسیر قرار بگیریم. در مسیر محبت حسین و دشمنی با دشمنان او تا یار حضرت در انتقام خون سیدالشهدا و قیام و انقلاب جهانی او باشیم. ما تا حسینی نشویم مهدوی نمی شویم.
ح. توانا
محرم الحرام 1438
Ashura relationship and the emergence 
 
 the greatest god phenomenon in front us  is emerging . A phenomenon in which the oppressed, but also save humanity from injustice and crime will be massive and photogenic, spirituality and justice. The emergence of all human wishes and desires can be achieved transcendent and absolute right to cancel the ruling.
In the past, we too great event that took place on the tenth day of Muharram of the year 61 AH. Painful incident that affects every man truth-loving and justice. The incident Ashura incident. The greatest human tragedies and painful event in which divine justice seekers were killed brutally and hearts full of sorrow and blood became believers of that time.
We want to see the relationship between these two phenomena is a big event? Whether related or not? If you are in what way and how?
First the relationship between the two events emersion Mahdi, the Savior of mankind, the promised religions Sydalshhdast children. Aba Abdullah Al Mahdi as the ninth child of his generation. This is a very important issue.
Children who are physically and visually count the continued existence of their fathers. The so-called children of the fathers of modern genetics inherited. The children's physical appearance and strange similarities with each other. It has been proven that genetic inheritance is not confined to physical and material characteristics of the psychological characteristics of people passed through genetics. Thus Imam Mahdi as heir to his father and especially his heir Sydalshhdast features. The terms of the material and appearance. But the inner world is very similar between these two great men.


کد مطلب : 2164               بازدید از مطلب: 365
ارسال اين مطلب به دوستان
ارسال اين مطلب به دوستان
دريافت فايل مطلب
دريافت فايل مطلب
نسخه قابل چاپ
نسخه قابل چاپ

 [0 نظر]نام شما :
آدرس سایت یا وبلاگ:
http://
آدرس ايميل :
نظر شما :
کد امنیتی:
  

  یادداشت  
 معرفی
 
الحمد والثناء لعین الوجود و الصلاه و السلام علی واقف مواقف الشهود و علی آله امناء المعبود
 
این سایت به یاری خدا برای ارائه مشاوره دینی و پاسخگویی به سوالات دینی مراجعین عزیز و ارائه مقالاتی در زمینه های مذهبی و فرهنگی می باشد. ما اهل علم و فضل را به همکاری در زمینه های گفته شده دعوت می نماییم.
از او یاری می طلبیم و بر او توکل داریم.

  پیوندها  
  اوقات شرعي  

درباره ما  ارتباط با ما  |  آمار بازدیدکنندگان |  جستجو  |  فید مطالب

استفاده از کلیه مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

طراح : شرکت گذرگاه وارثان لارستان‬